۲۱ مرداد ۱۳۸۸

BBC Persian به روز شده: 17:18 گرينويچ - چهارشنبه 12 اوت 2009 - 21 مرداد 1388
گزارش های رسیده از تهران از تسلط فضای امنیتی و بروز تشنج های پراکنده در بازار تهران در روز چهارشنبه ۲۱ مرداد حکایت دارد.
خبرگزاری کار ایران (ایلنا) خبر داده است که نیروهای انتظامی و امنیتی در بازار تهران و خیابان‌های منتهی به آن حضور پیدا کرده بودند، از جمله موتورسواران نیروی انتظامی از چهارراه گلوبندک تا چهارراه سیروس حضور داشتند و از ایستادن خریداران در پیاده‌روها و خیابان‌ها جلوگیری می‌کردند.
خبرهای تایید نشده ای هم در شبکه های اجتماعی اینترنتی، در باره کنترل شدید مردم در این خیابان ها و ضبط گوشی های تلفن همراه تعدادی از آنها منتشر شده است.
همچنین در ویدیوهایی که بعضی از کاربران سایت یوتیوب در این سایت منتشر کرده اند، نشانه هایی از بروز تنش های پراکنده میان مأموران انتظامی و معترضان دیده و شنیده می شود.
یک روزنامه نگار که نخواست نامش فاش شود، به "بی بی سی" گفت که انتشار اطلاعیه ای غیررسمی درباره احتمال حضور معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در بازار تهران، علت اصلی غیرعادی بودن فضای این بازار بود.
به گفته این روزنامه نگار که روز چهارشنبه در بازار تهران حاضر شده بود، نیروهای امنیتی و انتظامی در تمام خیابان های منتهی به بازار تهران حضور داشتند و در پیاده روها از تجمع افراد در گروه های ۵ تا ۱۰ نفره جلوگیری می کردند.
پیش لرزه های تجمع معترضان در بازار تهران
انتشار خبر احتمال تجمع معترضان به نتیجه انتخابات در بازار تهران در روزهای قبل، پیش از همه، طلافروش ها را نگران کرد. آنها بیم آن داشتند که تجمع و درگیری های احتمالی بعد از آن، زمینه ساز سرقت از مغازه هایشان شود.
بازار زرگرها در بازار تهران، در گذشته هم واکنش های مشابهی نشان داده بود. به گفته کارشناسان، بازار زرگرها در هر زمان که بحث تجمع در بازار تهران مطرح می شود، اولین بخش این بازار است که تعطیل می شود.
بازار زرگرها در ورودی بازار تهران قرار دارد و تعطیلی مغازه های آن بیش از دیگر بخش ها مشهود می شود، هرچند به گفته افرادی که روز چهارشنبه در بازار تهران حاضر شده بودند، با حضور نیروهای انتظامی در این منطقه، به نظر می رسید که مغازه داران در این بازار تا حدی از امنیت اموال خود مطمئن شده بودند، هرچند با وجود باز بودن مغازه ها، بیشتر صاحبانشان آماده بودند تا در صورت بروز ناآرامی، مغازه هایشان را تعطیل کنند.
فرصت تجمع داده نشد
احمد کریمی اصفهانی، دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار هم در گفت و گو با خبرگزاری فارس حضور مأموران نیروی انتظامی را در بازار تهران تایید کرده، اما گفته است که بازار در آرامش کامل به سر می برد.
او گفته است که چند روز پیش، برخی ها از مردم خواسته بودند تا در بازار تهران تجمع کنند، ولی مردم و مشتریان بازار دعوت آنها را نپذیرفتند.
با این حال، به گفته شاهدان عینی، تعداد حاضران و میزان رفت و آمدها در بازار به مراتب بیش از روزها و هفته های قبل بود که حضور نیروهای انتظامی و امنیتی اصلی ترین دلیل آن بود، چون مردم حاضر در بازار، فرصتی برای تجمع پیدا نمی کردند.
بازار، مرکز اطلاع رسانی سنتی
رضا، یکی از شرکت کنندگان در اعتراض های پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، اطلاع رسانی را علت اصلی انتخاب بازار تهران برای حضور معترضان می داند و می گوید: "هدف ما، آسیب زدن به چیزی نیست و برای به تعطیلی کشاندن بازار یا آسیب زدن به مغازه های آنجا، تجمع نکرده ایم، بلکه هدف اطلاع رسانی است. الان ابزارهای اطلاع رسانی در دست گروه دیگر است. سایت ها و روزنامه ها تعطیل می شوند و معترضان سعی می کنند با روش های مختلف، صدای خود را به گوش بقیه مردم برسانند."
او یادآور می شود که با توجه به جمعیت زیاد در بازار تهران، مقابله نیروهای لباس شخصی و انتظامی با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، سبب می شود افرادی که اطلاع چندانی از وقایع پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ندارند، از نزدیک شاهد نوع برخورد با معترضان باشند.
معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری با انتخاب میدان های شلوغ و مکان های پرتجمع برای اعتراض در هفته های اخیر، توانسته اند توجه زیادی را به خواسته های خود جلب کنند.
http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2009/08/090812_mgh_tehran_bazar.shtml
© BBC 2009