۲۶ خرداد ۱۳۸۸

شهادت هفت هموطن تسلیت باد

رسانه های دولتی ایران از کشته شدن هفت نفر در جریان تظاهرات تهران خبر داده اند و رئیس مجلس خواستار پاسخگویی وزیر کشور در مورد برخی حوادث اخیر شده است.
روز سه شنبه، 16 ژوئن (26 خرداد)، رادیو دولتی ایران خبر داد که در جریان تظاهراتی که روز قبل در تهران برگزار شد، گروهی از تظاهرکنندگان یک پایگاه نظامی در نزدیک مسیر راهپیمایی را هدف حمله قرار دادند که به تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان و کشته شدن هفت نفر منجر شد.

رادیو دولتی ایران در بخش خبری خود در روز سه شنبه گفت که "در پایان گردهمایی بدون مجوز در روز گذشته در خیابان آزادی تهران، در حالیکه تظاهرکنندگان به آرامی به خانه های خود باز می گشتند، افراد مشکوکی در یک اقدام سازمان یافته و از پیش طراحی شده به ساختمان های دولتی و خصوصی حمله کردند و خسارت های گسترده ای را به بار آوردند."
در ادامه خبر آمده است که براساس همین گزارش ها، در جریان حمله به یک پایگاه نظامی که با هدف خلع سلاح ماموران صورت گرفت، متاسفانه هفت تن از شهروندان کشته و تعدادی زخمی شدند.
راهپیمایی و تجمع روز دوشنبه به گزارش رسانه های خبری و شاهدان عینی با شرکت "صدها هزار نفر" به منظور اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.
به گزارش منابع خبری، این راهپیمایی به طور کلی با آرامش و بدون درگیری صورت گرفت و ماموران انتظامی که در حاشیه این راهپیمایی حضور داشتند در مجموع از توسل به اقدامات خشونت آمیز خودداری ورزیدند.

هویت فردی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته مشخص نیست
با اینهمه، در جریان این راهپیمایی، صدای شلیک گلوله از نقاطی به گوش رسید و بعدا تصاویر افرادی که ظاهرا کشته یا زخمی شده بودند از شبکه های تلویزیونی خارجی پخش شد.
در تصویری که کانال چهار شبکه تلویزیون بریتانیا از این حادثه پخش کرده، گروهی از تظاهرکنندگان هنگام عبور از برابر پایگاه بسیج متعلق به گردان 117 عاشورا مشاهده می شوند که به دادن شعار و پرتاب سنگ به سوی ساختمان مبادرت کرده اند.
در ادامه این تصویر، یکی از ماموران بسیج از بالای ساختمان به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی می کند و تصاویری از افرادی دیده می شود که مورد اصابت قرار گرفته اند.
این تصویر همچنین شامل ساختمان پایگاه بسیج است که به آتش کشیده شده است.
لاریجانی: وزیر کشور مسئول است
پیش از این، گزارش های خبری از کشته شدن دست کم یک نفر و زخمی شدن تعداد دیگری حکایت داشت اما بامداد روز سه شنبه، شبکه تلویزیونی پرس تی وی، وابسته به جمهوری اسلامی، از کشته شدن هفت نفر در جریان "گردهمایی غیرقانونی" روز دوشنبه خبر داد.
در پی اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در روز جمعه، تهران و برخی دیگر از شهرهای این کشور شاهد برگزاری تظاهرات و گردهمایی اعتراضی متعددی بوده که در مواردی، با حمله ماموران ضد شورش برای پراکنده کردن تظاهر کنندگان همراه شده است.

رئیس مجلس حمله به مراکز دانشگاهی را تقبیح کرده است
اگرچه در برخی گزارش ها از تلفاتی در جریان این تظاهرات و همچنین عملیات ماموران دولتی علیه مراکز دانشجویی خبر رسیده بود، اما این این اخبار تا کنون مورد تایید رسمی قرار نگرفته بود.
همزمان، علی لاریجانی، رئیس مجلس، در سخنانی در تهران از آنچه که "برخی برخوردهای نسنجیده و نادرست در کوی دانشگاه و مجتمع مسکونی نمایندگان و چند نقطه دیگر" سخن گفته و افزوده است که این اقدامات "باعث ناراحتی دانشجویان عزیز و ساکنان این مناطق شده است."
آقای لاریجانی گفته است که "چه معنایی دارد که نیمه شب به دانشجویان در کوی حمله شود و یا ساعت 2/5 شب عدی ای به مجتمع مسکونی سبحان حمله کنند و آسایش ساکنان را بر هم زنند؟"
رئیس مجلس گفت که "وزیر کشور در این زمینه مسئول است و باید پاسخگو باشد."
در همانحال، خبرگزاری کار ایران - ایلنا - گزارش کرده است که آقای لاریجانی شب گذشته از شهرک سبحان و خسارت هایی که به واحدهای مسکونی و خودروها در این محله وارد شده است دیدن کرد.
به گزارش ایلنا، روز گذشته هیاتی از سوی رئیس مجلس از کوی دانشگاه تهران نیز بازدید کرد و یکی از اعضای هیات به خبرنگاران گفت که در اثر پیگیری رئیس مجلس، دانشجویانی که شب قبل بازداشت شده بودند آزاد شدند.
به گفته برخی شاهدان عینی، در شب های اخیر، گروه هایی که گفته می شود از ماموران رسمی یا غیر رسمی دولتی بوده اند با حرکت در خیابان های تهران، اتومبیل پارک شده را هدف حمله قرار داده و با پرتاب سنگ، شیشه ساختمان ها و فروشگاه ها را خرد کرده اند.
همچنین، گزارش هایی از حمله به مراکز دانشگاهی و خوابگاه های دانشجویان در چند شهر کشور مخابره شده است.
منابع دولتی تا کنون تظاهرکنندگان و "آشوب گران" را به وارد کردن خسارت به اموال عمومی و خصوصی متهم می کردند
منبع