۲۷ تیر ۱۳۸۸

آمریکا می گوید که دولت ایران در برابر مردم این کشور با "بحران اعتماد" روبروست

bbc.co.uk/persian/iran/2009/07/090717_wkf-state-iran-wood.shtml

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در سخنرانی اخیر خود در مشهد، ضمن رد این اتهام ها، دولتش را "صادق" و "اهل گفتگو" توصیف کرده بود.
اما رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، جمعه (17 ژوئیه) در کنفرانس خبری روزانه اش در واشنگتن، پایتخت آمریکا، موضوع مواجه بودن دولت ایران با "بحران اعتماد" را مطرح کرد.
این مقام آمریکایی در عین حال این نظر که آمریکا دولت ایران را نامشروع می داند را رد کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که فقط مردم ایران می توانند که مشروع بودن دولت ایران را تعیین کنند، نه دولت های خارجی.
رابرت وود گفت که حوادث بعد از نماز جمعه امروز تهران بیانگر وجود شکاف جدی در ایران است.
این مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت که بسیاری از مردم در ایران از وضعیت جاری راضی نیستند و به دولت ایران پیشنهاد کرد که واقعیت ها را درک کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرد که آمریکا قصد دخالت در امور داخلی ایران را ندارد، اما گفت که جهان درباره اوضاع این کشور نگران است.
این مقام آمریکایی همچنین بر تعهد آمریکا به مذاکره اتمی با ایران تاکید کرد اما گفت که آمریکا تا ابد منتظر دریافت پاسخ به پیشنهاد مذاکره با گروه (1+5) نخواهد شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این نظر که آمریکا در تلاش برای حل و فصل مناقشه اتمی با ایران وضعیت حقوق بشر در این کشور را نادیده گرفته است را رد کرد.
او گفت که حقوق بشر یکی از موضوع هاییست که در گفتگوهای احتمالی آمریکا با ایران در آینده مطرح خواهد شد.