۲۸ شهریور ۱۳۸۸

سود سرشار ونزوئلا از فروش بنزین به ایران

http://mag.gooya.com/politics/archives/2009/09/093651.php
ميزان: مطابق توافقنامه ای که ميان هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا و آقای احمدی نژاد منعقد شد ايران بنزين مورد نياز خود را ۵۰ درصد گرانتر از ونزوئلا خواهد خريد

همانگونه که هوگو چاوز در سفر اخيرش به ايران اعلام نمود که اين کشور متعهد شده تا هر روز ۲۰ هزار بشکه بنزين به ايران صادر کند صادراتی که بنابه قول آقای چاوز معادل ۸۰۰ ميليون دلار خواهد بود.
با يک ضرب و تقسيم ساده و محاسبه هر بشکه ۱۵۸ ليتر و تقسيم آن بر رقم اعلام شده از سوی چاوز به رقم هر ليتر بنزين نزديک به ۷۰ سنت و يا آنگونه که رسانه های دولتی تائيد نموده اند هر ليتر ۶۹۰ تومان خواهيم رسيد
در حالی که بر اساس آخرين آمار امور بين‌الملل شرکت ملی نفت ايران، بهای هر ليتر بنزين در بازار خليج‌ فارس روز دوشنبه (۱۶ شهريور) حدود ۴۶۸ تومان (۶۳۴ دلار و ۹۴ سنت هر تن) بوده است.
بازهم با يک ضرب و تقسيم ساده رياضی اين موضوع معلوم می شود که بنزين اهدايی از سوی برادر چاوز عملاً ۵۰ درصد گرانتر از نرخ رايج آن در نزديکترين بازار به ايران خواهد بود و اگر مدت اين قرارداد يکسال باشد اضافه پرداخت ايران به آقای چاوز حدود ۴۰۰ ميليون دلار خواهد بود.
مضاف بر اينکه فروش بنزين حتی با نرخ رايج بن المللی در چنين حجمی مسلماً سود سرشازی نصيب فروشنده خواهد نمود.
سود سرشاری که احتمالاً از نظر آقای چاوز قابل توجه نبوده و به همين دليل هم احمدی نژاد ناچار به افزايش ۴۰۰ ميليون دلاری آن شده است.

قيمت رسمی بنزين در بازارهای خليج فارس به نقل از پايگاه اطلاع رسانی وزارت نفت
http://www.shana.ir/146470-fa.html

گزارش خوشباورانه جهان نيوز از خريد بنزين ليتری ۶۹۰ تومان
http://jahannews.com/vdcgq793.ak9nu4prra.html

سخنان آقای چاوز در مورد امضای توافقنامه فروش روزانه ۲۰ هزار ليتر بنزين به ايران با قيمت ۸۰۰ ميليون دلار
http://www.irinn.ir/Default..aspx?TabId=56&nid=152632
http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8806151531